Ağır Çinko Fosfat Uygulamaları

Ağır/kalın çinko fosfatlama, demir, çelik ve döküm parçaları korozyona karşı uzun süreli korumak için kullanılır. Otomobil parçaları, makina aksamları, bağlantı elemanları, dişli, civata, vida, silah parçaları gibi yağlı ortamda çalışan yüzlerce çeşit parça için uygundur.

Fosfatlama öncesi metal parçalar pas, yağ ve diğer kirliklerden temizlenmiş olmalıdır. Koruyucu çinko fosfat kaplama işlemi için yüksek sıcaklık ve yüksek banyo konsantrasyonu gerekir. Uygulama sıcaklıkğı 70 - 95 ºC aralığındadır.

Agir Cinko Fosfat Kaplama

Kalın Çinko Fosfat Kaplama Görüntüsü >>>

Diğer fosfat kaplama tiplerine göre yüksek konsantrasyonda banyo kurulumu yapılır ve yüksek değerlerde devamlılık sağlanır. Metal üzerinde oluşan kaplama ağırlığı 15 - 35 g/m² seviyesindedir. Fosfatlama sonrası parçalar koruyucu yağ banyosuna girer. Yüksek korozyon dayanımı için koruyucu yağ seçimi önemlidir.

Koruyucu çinko fosfatlama banyolarının hazırlanması ve çalışması sırasında toplam asit, serbest asit, sıcaklık, demir noktası değerleri kontrol edilmeli, elde edilen sonuçlara göre düzenli ilaveler yapılmalıdır.

© 2019 İLVE KİMYA - Tüm hakları saklıdır.